24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Пописот е во тек а одзивот кај македонците е слаб - Кој...

Пописот е во тек а одзивот кај македонците е слаб – Кој ќе има најмногу ќар од бојкот и ако нема македонци на пописот?

Translate (Eng):[gtranslate]

Тековниот  попис на населението кој требаше да биде само статистичка операција се претвори во националистичка трка за бројки која започна со патувањето на вицепремиерот Груби на Косово.

Премиерот на Косово Албин Курти,и вицепремиерот од ДУИ  Артан Груби како и сета косовска влада директно се замешаа во пописот на својата соседна и суверена држава и објавија еден се-албански повик за најмасовна попишаност на албанската дијаспора. Во повикот Курти образложи дека колку повеќе албанци се попишат толку повеќе ќе имаат власт , пари, привилегии и влијаније во политичкиот систем и ќе обработат за својата кауза.

По овој повик низ повеќето градови низ Европа како и Канада и Австралија граѓаните јавуваат за наводни пунктови каде се попишуваат само македонски  државјани со албанско етничко потекло. Овие се само шпекулации сега засега.

РЕКЛАМА

Во контраст македонските ДКП и Амбасади се многу слабо вклучени со информации за пописот . Во Австралија посебно конзулатите и амбасадата досега  не се покажаа многу околу пописот . Во амбасадата има нов персонал за кој за жал се дозна преку австралиските медиуми околу наводниот скандал каде беше повикана и федералната полиција .

Контакт со македонската заедница и информации скоро и да нема , никој не ги контактирал македонските медиуми во Австралија за информации околу пописот.

Според последните податоци во Австралија во пописот учествувале само 1219 македонски државјани, бројка далеку помала од онаа вистинската.

Случајно или не оваа ситуација остава голем простор за шпекулации дека пописот е наместен и бројките се доделени однапред . Со пописот велат некои активисти кој повикуваа на бојкот за референдумот за промена на името пописот  дава можност за поддршка на владата на Заев и се признава легимитетот на “Северната дивоградба” .

Како и да е конфузната ситуација , недоволната информираност остава голем простор за македонците да не се учествуваат на овој попис и на тој начин бројките да бидат далеку помали.

Политиката е игра со броеви и колку се поголеми бројките, толку е поголема моќта што ја даваат.

Затоа Албанците не го бојкотираат пописот и напротив работат напорно за да избројат што повеќе од себе.

Така треба и Македонците и другите етнички групи во Македонија.

Во прилог последните статистички податоци

 

- Реклами -