7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаПописот е во тек а одзивот кај македонците е слаб - Кој...

Пописот е во тек а одзивот кај македонците е слаб – Кој ќе има најмногу ќар од бојкот и ако нема македонци на пописот?

Тековниот  попис на населението кој требаше да биде само статистичка операција се претвори во националистичка трка за бројки која започна со патувањето на вицепремиерот Груби на Косово.

Премиерот на Косово Албин Курти,и вицепремиерот од ДУИ  Артан Груби како и сета косовска влада директно се замешаа во пописот на својата соседна и суверена држава и објавија еден се-албански повик за најмасовна попишаност на албанската дијаспора. Во повикот Курти образложи дека колку повеќе албанци се попишат толку повеќе ќе имаат власт , пари, привилегии и влијаније во политичкиот систем и ќе обработат за својата кауза.

По овој повик низ повеќето градови низ Европа како и Канада и Австралија граѓаните јавуваат за наводни пунктови каде се попишуваат само македонски  државјани со албанско етничко потекло. Овие се само шпекулации сега засега.

Во контраст македонските ДКП и Амбасади се многу слабо вклучени со информации за пописот . Во Австралија посебно конзулатите и амбасадата досега  не се покажаа многу околу пописот . Во амбасадата има нов персонал за кој за жал се дозна преку австралиските медиуми околу наводниот скандал каде беше повикана и федералната полиција .

Контакт со македонската заедница и информации скоро и да нема , никој не ги контактирал македонските медиуми во Австралија за информации околу пописот.

Според последните податоци во Австралија во пописот учествувале само 1219 македонски државјани, бројка далеку помала од онаа вистинската.

Случајно или не оваа ситуација остава голем простор за шпекулации дека пописот е наместен и бројките се доделени однапред . Со пописот велат некои активисти кој повикуваа на бојкот за референдумот за промена на името пописот  дава можност за поддршка на владата на Заев и се признава легимитетот на “Северната дивоградба” .

Како и да е конфузната ситуација , недоволната информираност остава голем простор за македонците да не се учествуваат на овој попис и на тој начин бројките да бидат далеку помали.

Политиката е игра со броеви и колку се поголеми бројките, толку е поголема моќта што ја даваат.

Затоа Албанците не го бојкотираат пописот и напротив работат напорно за да избројат што повеќе од себе.

Така треба и Македонците и другите етнички групи во Македонија.

Во прилог последните статистички податоци

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...