2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаСветЕвропа со едноминутно молчење им оддаде почит на жртвите од ковид-19

Европа со едноминутно молчење им оддаде почит на жртвите од ковид-19

Десетици европски градови денеска на пладне со едноминутно молчење им оддадоа почит на жртвите на пандемијата на коронавирусот.

Организаторот Евроситис соопшти дека повеќето од 200 градови во речиси 40 земји организирале свои настани за комеморација.

Голем број автобуси и возови го запреа движењето во Берлин, а слична акција се одржа и во Будимпешта.

Штутгарт најави дека црковните sвона нема да се огласат напладне. На други места, седниците на Градскиот совет беа прекинати.

Раководителот на мрежата Евроситис и градоначалник на Фиренца, Дарио Нардела се обрати во директен пренос и им оддаде почит на жртвите на ковид-19

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...