13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Филипче: Кога ќе ни пристигнат 200.000 вакцини од Кина, масовната вакцинација се...

Филипче: Кога ќе ни пристигнат 200.000 вакцини од Кина, масовната вакцинација се планира да биде во салата „Борис Трајковски“

Translate (Eng):[gtranslate]

На средина сме од новиот бран на вирусот, согласно со времетраењето на брановите од околу осум недели, ова е некаде шестата недела. Навистина е голем притисокот во болниците, ние тоа го менаџираме со интензивна работа и коориднација на сите директори во јавните здравствени установи каде што се сместуваат пациенти. Нема да дозволиме да нема слободни места, се заземаат клиники кои досега не беа ангажирани и тие се опремени и има кадар, изјави министерот Венко Филипче.

Во изјавата за ТВ Телма, Филипче рече дека масовната имунизација се планира во април и ќе почне со главната количина од 200. 000 дози што ќе стигнат од Кина и од поголемата количина од вкупно 200-те илјади од Русија.

РЕКЛАМА
- Реклами -