2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче ова е само почеток: До крајот на април треба да стигнат...

Филипче ова е само почеток: До крајот на април треба да стигнат уште 76.000 дози вакцини од АстраЗенека и кинески од Синофарм

Министерот за здравство Венко Филипче утрово ги пречека првите дози од вакцината АстраЗенека, односно 24.000 дози, а до крајот на април најави дека во земјава ќе пристигнат уште

-Имавме добри вести вчера и од Европската Унија. Во месец април треба да пристагнат и други вакцини од Кина. Сите пријавени од ризичните групи, според приоритетите, ќе бидат повикувани.
Тоа што сега го знаеме е дека во месец април, и преку Ковакс системот, треба да пристигнат дополнителни 76.000 дози повторно од производителот АстраЗенека, истакна министерот Филипче.

На прашање каде е произведена вакцината, тој рече дека е корејска и дека ќе се чува во фрижидерите во здравствените домови.

-Ова е вакцина што се чува на температура од 2 до 8 степени, што значи буквално во секој град може да се чува и да се дистрбуира понатаму, рече Филипче.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...