4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветКинезите пронајдоа златна маска стара 3.000 години !!

Кинезите пронајдоа златна маска стара 3.000 години !!

Археолозите пронајдоа остатоци од златна маска стара 3.000 години на еден археолошки локалитет во кинеската провинција Сечуан.
Маската тежи околу 280 грама, а се проценува дека е изработена од 84% злато.

„Оваа церемонијална маска е еден од повеќе од 500 објекти што археолозите ги ископале од шест новооткриени „жртвени јами“, објави Националната управа за културно наследство.

Артефактите се пронајдени во Санксингдуи, област што зафаќа 11,9 квадратни километри и се наоѓа недалеку од главниот град на провинцијата Сечуан, Ченгду.

Некои експерти веруваат дека новооткриените предмети би можеле да бидат извор на нови сознанија за античката држава Шу, кралството што владеело со западниот слив на Сечуан сè додека не се освои, во 316 година п.н.е. Покрај златната маска, археолозите откриле и златни фолии и артефакти изработени од бронза, жад и слонова коска.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...