20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНа сточарите им пукна филмот: Ќе ја пуштиме стоката пред Влада,...

На сточарите им пукна филмот: Ќе ја пуштиме стоката пред Влада, па тие нека ни ја хранат.

Сточарите од Полошкиот регион протестираа на патарината на автопатот Гостивар – Тетово. Тие бараат субвенции и се заканија дека доколку до четврток не ги пуштат субвенциите стоката ќе ја пуштат пред влада.

„Државата не ја бидува, тие што се во фотелја, се школувале за да крадат, парите не ни ги дале за 2018, 2019, 2020. Овие се шегуваат со нас. Ние ги седнавме во фотелја бидејќи тие зависат од нас, ако не нека станат од таму бидејќи државата не ни помага туку не гази.
Наша желба беше да имаме разбирање со Владата, премиерот, Министерот за земјоделство, за да се направи исплатата на субвенциите за 2020 година, ние им дадовме рок, но тие не ни одговорија затоа од денеска до четврток ќе ги радикализираме протстите и доколку е потребно со нашата стока ќе одиме пред Влада и ќе им ги дадеме како поклон и нека се грижат тие за стоката. Не бараме ништи освен парите кои ни следуваат со Закон.“

Целиот текст прочитајте го на ТВ21

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...