18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЦрн понеделник, 34 годишно лице е меѓу 41 починат од ковид-19, 303...

Црн понеделник, 34 годишно лице е меѓу 41 починат од ковид-19, 303 се ново заболени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на ковид-19, 41 лице ја загуби битката со коронавирусот, додека 1.169 се регистрирани како оздравени.

Иако претходно во дневната ковид-статистика стоеше дека лице на 22 години од Струга ја загубило биката со ковид-19, од Министерството за здравство предмалку испратија соопштение дека станува збор за техничка грешка, па заведеното починато лице од овој град има 72 години.

Според податоците 303 нови случаи се забележани во Скопје – 195, Прилеп – 28, Куманово – 17, Гостивар – 14, Тетово – 8, Кавадарци – 7, Велес, Штип и Неготино – по 6, Струга и Кичево – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип – по 1 лице.

Регистрирани се 1.169 оздравени пациенти од Скопје – 532, Прилеп – 78, Кавадарци – 63, Куманово – 58, Неготино – 47, Велес – 44, Гостивар – 42, Штип – 36, Тетово и Битола – по 34, Кочани – 22, Гевгелија – 21, Крива Паланка – 19, Делчево и Берово – по 14, Струмица – 13, Свети Николе, Валандово и Богданци – по 11, Ресен – 9, Дебар – 8, Кичево, Радовиш и Македонски Брод – по 7, Крушево и Демир Хисар – по 5, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 4, Кратово и Дојран – по 2, Охрид – 1.

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (72г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г). Од починатите лица, сите се починати во болнички услови, освен еден кој е во домашни услови.

Направени се 1.405 тестови преку: ИЈЗ-207, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-33, Жан Митрев (Филип Втори)-208, Авицена-0, Биотек-190, Систина-360, лабораторија Лаор–0, Синлаб-30, Ремедика-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337.

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 56.944, активни 9.143, Прилеп 6.933, активни 1.030, Куманово 6.683, активни 773, Тетово 6.223, активни 545, Гостивар 4.475, активни 452, Велес 4.379, активни 650, Кавадарци 4.367, активни 685, Битола 4.258, активни 622, Штип 4.195, активни 398, Охрид 4.052, активни 732, Струмица 3.193, активни 313, Струга 2.644, активни 208, Кочани 2.207, активни 217, Кичево 1.962, активни 150, Неготино 1.892, активни 397, Гевгелија 1.777, активни 373, Свети Николе 1.248, активни 105, Крива Паланка 1.044, активни 92, Ресен 982, активни 148, Радовиш 877, активни 104, Дебар 848, активни 44, Делчево 835, активни 85, Берово 811, активни 98, Пробиштип 672, активни 87, Виница 592, активни 59, Валандово 494, активни 66, Крушево 430, активни 133, Богданци 399, активни 70, Демир Капија 349, активни 78, Кратово 326, активни 29, Демир Хисар 320, активни 41, Македонски Брод 292, активни 30, Пехчево 226, активни 26, Македонска Каменица 201, активни 8 иДојран 110, активни 9.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...