7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонија„АстраЗенека“ отсега ќе се вика „Ваксзеврија“

„АстраЗенека“ отсега ќе се вика „Ваксзеврија“

Вакцината против ковид-19 развиена од Оксфорд и „АстраЗенека“ отсега ќе се вика „Ваксзеврија“, објави Шведската агенција за лекови, повикувајќи се на податоците од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Самата вакцина останува непроменета и Шведската агенција кажа дека ова ќе биде важно при пакувањето и рекламирањето. Промената на името била одобрена на 25 март.

Вакцината на „АстраЗенека“ е една од главните теми на дискусија веќе неколку недели, прво зашто компанијата не ги испочитува договорите за испорака во Европска Унија, а потоа нејзината употреба привремено беше прекината во некои држава откако беше поврзана со појава на тромбоза…

Пишува: Сдк.Мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...