15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаМакедонија има со што да се горедее: Таеквондистите на Хва ранг ИТФ...

Македонија има со што да се горедее: Таеквондистите на Хва ранг ИТФ и онлајн растураат – 7 медали на „Чешка е-опен 2021“

Викендов 27.03/28.03 2021 се одржа меѓународен отворен Таеквон-до ИТФ онлајн турнир “ЧЕШКА Е – ОПЕН 2021”, во организација на Чешката Таеквон-до ИТФ Федерација, каде се натпреваруваше само една дисциплина ФОРМИ(борба со замислен противник).

На овој турнир во конкуренција од 400/400 натпреварувачи од 47 клубови од 23 земји во Европа, охридскиот клуб учествуваше со 15 натпреварувачи.

– После долго време имавме прилика повторно да го почувствуваме натпреварувачкиот дух, иако е преку интернет сепак желбата за победа ги мотивира нашите натпреварувачи, кои покрај големата конкуренција успеаја да не израдуваат со 7 медали: 1 златен, 3 сребрени, 3 бронзени, со што докажаа дека сеуште квалитетот на нашиот клуб е на највисоко ниво, и се спремни за нови победи, вели Марјанчо Лазаревски, тренер на клубот и претседател на Македонската ИТФ, кој користи прилика јавно да се заблагодари на генералниот спонзор на клубот “ПН МЕТАЛ”, кој е најзаслужен за сите нивни успеси.

Освојувачи на медали се:

Елена Јанеска – 1 место златен медал 6-5 куп (зелен појас) јуниори девојки 14-17 год.

Давид Крстески – 2 место сребрен медал 1 дан (црн појас) деца 11-13 год.

Христијана Парулеска – 2 место сребрен медал 6-5 куп (зелен појас) девојчиња 11-13 год

Никола Балчески – 2 место сребрен медал 8-7 куп (жолт појас) јуниори 14-17 год

Давид Велковски – 3 место бронзен медал 1 дан (црн појас) сениори 18-39 год

Петар Трифуноски – 3 место бронзен медал 8-7 куп (жолт појас) јуниори 14-17 год

Филип Митрески – 3 место бронзен медал 8-7 куп (жолт појас) деца 11-13 год

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...