25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Пендаровски: Срам за земјата е граѓани да се вакцинираат во Србија, државата...

Пендаровски: Срам за земјата е граѓани да се вакцинираат во Србија, државата мора да овозможи здравствена заштита тука

Translate (Eng):[gtranslate]

Шефот на државата упати личен апел до приватните болници да ги намалат цените за лекување на ковид-пациентите и им порача дека никој не треба да ги искористува личните трагедии за профит
За да нема сомнеж за злоупотреби, на Советот за безбедност е договорено функционерите да се пријават за вакцинација преку веб-страницата на Министерството за здравство и да се вакцинираат тогаш кога ќе им дојде редот, како и на сите други граѓани
Вакцинирањето мора да се спроведе во најдобар ред и така да остане до целосна имунизација на населението. Прекини во процесот не смее да има.

Ова го побарал шефот на државата Стево Пендаровски на седницата на Советот за безбедност. Тоа што немаше вакцини, па граѓани изминатиот викенд масовно одеа во Србија да се вакцинираат, рече претседателот, е срам за државата.

„Такви слики едноставно не може да се повторат. Благодарност до Србија, но тоа беше срам за нашата држава. Едноставно државата мора да пружи здравствена заштита тука. Точно е дека се потпиравме на Ковакс, кој задоцни 2 месеци, точно е дека верувавме во Солидарниот фонд на ЕУ, точно е дека од 5 најбогати членки на ЕУ ниту една нема вакцинирано ниту 5% од населението, точно е дека според СЗО околу 80 проценти од вакцините се распоредени во 10 земји во светот. Но тоа нашите граѓаните не ги интересира“,

РЕКЛАМА

изјави Пендаровски.

- Реклами -