24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Филипче: Јас сум изненаден од претседателот што кажа да ми било срам,...

Филипче: Јас сум изненаден од претседателот што кажа да ми било срам, што Македонците се вакцинираа во Србија…

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филиче реагираше на изјавата на претседателот на државата Стево Пендаровски дека „она што викендот го гледавме во Србија, каде се вакцинираа нашти граѓани е срам за државата и не смее да се повтори“.

– Изненаден сум од изјавата на претседателот Пендаровски. Сликите од Србија не се срам, тоа е одраз на солидарност во услови на криза. Покрај нашите граѓани се вакцинирана и граѓани на соседните земји, но ниеден претседател не рече дека е тоа срам за неговата земја, вели Филипче во писмената реакција.

Тој посочува дека Владата прави максимални напори да обезбеди вакцини, а вакцинацијата започнува веќе од утре.

РЕКЛАМА

– Претседателот на државата како институција исто така би требало да игра значајна улога во сите овие процеси на набавки. За жал, конкретна поддршка од Пендаровски изостана, вели Филипче.

- Реклами -