13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Владата одлучи: Од утре минималната плата ќе биде 20.000 денари, причната е...

Владата одлучи: Од утре минималната плата ќе биде 20.000 денари, причната е поскапувањето на маслото за јадење.

Translate (Eng):[gtranslate]

Од 70 на 100 денари или цели 30% за само неколку недели. Толку е поскапено маслото за јадење. Граѓаните се жалат дека цените растат секојдневно, а тоа најмногу се забележува кај зејтинот. Велат 500 евра не го „крпат“ месецот.

Производителите на маслото за јадење велат дека растот на цената бил неизбежен, бидејќи цените на светските берзи во последниве 6 месеци дупло се зголемиле. Сепак велат трендовите сега се подобри и може да се очекува во следниот период цените да паѓаат.

После овие шок цени доцната вечерва се огласи и премиерот Заев, тој  кажа дека  уште утре ќе се одржи седница и од задутре минималната плата ќе биде 20.000 денари, со цел граѓаните да имаат пристоен и убав живот и се разбира после отворањето на границите да си дозволат одмор со фамилија..  Па така да… како што си е редот да си честитаме 1 Април и да се надеваме дека оваа шега еден ден ќе стане и вистинита.

РЕКЛАМА
- Реклами -