12.7 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Поминаа 14 години и се уште не се знае дали украдениот џип...

Поминаа 14 години и се уште не се знае дали украдениот џип што беше пронајден во Дебар, бил во сопственост на Дејвид Бекам

Translate (Eng):[gtranslate]

Приказната дека ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како службено возило го избрала џипот на фудбалската ѕвезда се појави во 2007 година. Тогаш дел од светските медиуми објавија написи дека џипот на Бекам бил украден во Мадрид, а потоа, преку воден пат бил прошверцуван во Грција, а оттаму во Македонија. Македонската полиција го запленила во Дебар, во големата полициска акција „Југ“, во која цел беше меѓународна криминална група која шверцувала украдени луксузни возила.

По акцијата, возилото извесен период стоеше во судските депоа како доказ, а потоа Министерството за правда му го даде на МВР. Со тоа возилото стана државна сопственост, а според пишувањата на медиумите, тогаш Јанкулоска го одбрала за свое службено возило. Сепак, ниту од МВР, ниту од некоја друга институција немаше потрвда дека станува збор токму за џипот на Бекам.

Џипот на Јанкулоска беше споменат и во препирките меѓу министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и ВМРО-ДПМНЕ, за време на неговиот прв мандат по Договорот од Пржино….

РЕКЛАМА

 

- Реклами -