24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПоминаа 14 години и се уште не се знае дали украдениот џип...

Поминаа 14 години и се уште не се знае дали украдениот џип што беше пронајден во Дебар, бил во сопственост на Дејвид Бекам

Приказната дека ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како службено возило го избрала џипот на фудбалската ѕвезда се појави во 2007 година. Тогаш дел од светските медиуми објавија написи дека џипот на Бекам бил украден во Мадрид, а потоа, преку воден пат бил прошверцуван во Грција, а оттаму во Македонија. Македонската полиција го запленила во Дебар, во големата полициска акција „Југ“, во која цел беше меѓународна криминална група која шверцувала украдени луксузни возила.

По акцијата, возилото извесен период стоеше во судските депоа како доказ, а потоа Министерството за правда му го даде на МВР. Со тоа возилото стана државна сопственост, а според пишувањата на медиумите, тогаш Јанкулоска го одбрала за свое службено возило. Сепак, ниту од МВР, ниту од некоја друга институција немаше потрвда дека станува збор токму за џипот на Бекам.

Џипот на Јанкулоска беше споменат и во препирките меѓу министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и ВМРО-ДПМНЕ, за време на неговиот прв мандат по Договорот од Пржино….

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...