28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Свет Собирите за Рамазан и Велигден да се одржуваат на отворено, препорачува СЗО

Собирите за Рамазан и Велигден да се одржуваат на отворено, препорачува СЗО

Translate (Eng):[gtranslate]

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача верските
собири во Европа, имајќи ги предвид Велигден и Рамазан, да се одржуваат на
отворено во земјите каде собири се дозволени.
„Во земјите каде вирусот се шири повеќе, треба сериозно да се размисли за
виртуелни собири, за одложувања или за намалување на големината на овие
собири“, препорача СЗО во однос на верските прослави во текот на пролетта
во Европа….

РЕКЛАМА
- Реклами -