24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Тргна работата: Филипче најавува дека за две недели ќе ни пристигне и...

Тргна работата: Филипче најавува дека за две недели ќе ни пристигне и терапија за лекување на пациенти со Ковид.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот Венко Филипче, најави дека за две недели во нашата земја се очекува да пристигне единствената терапија за лекување на коронавирус.

„Знаете дека за оваа болест не постои терапија, освен една, која за две недели ќе стигне во нашата земја, а тоа е она специфично антитело кое е наменето специјално за ова болест затоа што се врзува таргетирано токму за вирусот“, објасни Филипче.

Тој истакна дека им се пристапува на сите пациенти, во консултација со сите инфектолози и доктори, како што се прави во сите земји.

РЕКЛАМА
- Реклами -