4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЗаев си тера мајтап: Откако Мицкоски го поправи прозорецот, условите на...

Заев си тера мајтап: Откако Мицкоски го поправи прозорецот, условите на Инфективна навистина се подобри

Во интервју на Канал 5, премиерот рече дека се размислува летово на српските граѓани да им се овозможи да патуваат низ земјава без да плаќаат за патарини, за да им се оддолжиме за пријателскиот гест со вакцините
Откако Мицкоски го поправи прозорецот, условите на Инфективна навистина се подобри, иронизираше премиерот Зоран Заев, во вечерашното гостување на Канал 5, одговарајќи на обвинувања за лоши услови во ковид-центрите и наводи дека опозицискиот лидер го поправал прозорецот на Инфективната клиника, кога беше хоспитализиран таму поради ковид-19.

Заев рече дека во изминатиот период многу се инвестирало во реконструкција на здравствените домови, а за Мицкоски рече дека е добро ако го поправил прозорецот, со оглед на тоа дека е инженер.

На прашање како дојде до договорот со Христијан Мицкоски во Клубот на пратеници, со оглед на тоа што претходно велеше дека не може да се разговара со сегашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Заев одговори: „Шуќур. Сега да видиме дали и колку ќе се спроведе тоа што го договоривме“.

Тој нагласи дека на средбата со Мицкоски најмногу разговарале за пописот и дека неговиот првичен предлог бил процесот да се одложи за две седмици, додека попишувачите да ја примат првата доза од вакцината против ковид-19. Но Мицкоски инсистирал дека мора да се примат две дози за да се стекне имунитет.

Во однос на вакцинацијата, Заев вели дека државата направила се за да обезбеди вакцини и оти овој месец ќе стасаат дополнителни количини со кои ќе се овозможи непречено да продолжи процесот на вакцинација. Тој го поздрави пријателскиот гест на Србија која на земјава и донираше вакцини и најави дека Владата ќе се оддолжи за тоа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...