11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаАпел за помош на семејството Секуловски од Охрид

Апел за помош на семејството Секуловски од Охрид

Дваесет и осумгодишниот Лазар Секулоски е охриѓанецот кој денеска се вбројува во 35-те наши сограѓани кои ја загубиле битката со коронавирусот.

Секулоски живее во Љубљана и во Охрид дошол за да ја посети својата тешко болна мајка. Несреќната жена била хоспитализирана во Охридската болница со рак на белите дробови. Во Охрид Секулоски се заразил со ковид-19, а имајќи предвид дека бил со кревко здравје, последните денови од животот ги минува во агонија.

На Фејсбук веќе се шири апел да му се помогне на семејството на Секулоски, кое е во тешка финансиска состојба за достојно да го испрати својот син во вечното живеалиште.

Драги браќа и сестри, со голема тага и неверување, не наоѓам зборови како да ви ја соопштам оваа жална вест, а сакам да ве известам дека од овој свет се пресели нашето чедо, наш брат во Христа Лазар Секулоски (1993 – 2021) oд Охрид, живееше во Љубљана. Знаејќи во каква состојба се неговите најблиски, заеднички да покажеме хрситијанско милосрдие и барем материјално да им ја олесниме маката.

Лице за контакт Христијан Пантекоски 069 699 556, пишува во апелот отец Митко Поп Газинковски.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...