-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаД-р Хасани: Подобро да се затвориме сега две недели, отколку за Велигден...

Д-р Хасани: Подобро да се затвориме сега две недели, отколку за Велигден и Бајрам !!

Мерките што ги донесовме се рестриктивни, но свесно ги носиме за да се заштитиме и претстојните празници да ги поминеме во мир и спокој и да не се соочуваме со ситуација нашите блиски да бидат болни, хоспитализирани или не дај боже да го изгубат животот, истакна на денешната прес-конференција во Владата заменик-министерот за здравство, Илир Хасани.

-Се наоѓаме на праг на големи верски пранзици, но свесни сте дека сме во тешка општа состојба. Размисливме проактивно. Се најдовме пред два избора или ќе го ограничиме пост или ќе се затвораме за Бајрам или Велигден. Ако не носиме одлуки ќе се соочиме со затворање и за Бајрам и за Велигден. Се надеваме дека тоа нема да се случи и дека празниците ќе ги поминеме без големи ограничувања, рече Хасани.

Порача граѓаните да внимаваат за време на празниците, особено имајќи ја предвид традицијата на посета на повозрасните граѓани.

-Иако мерките се непопуларни ги презмаме мерките да го намалиме притисокот врз болниците, но и да го спречиме и ширењето на вирусот. Сега донесовме ригорозни мерки сакаме да обезбедиме граѓаните да ги поминат претстојните празници колку што дозволува пандемијата празнично и да бидат посветени на семејството, на најблиските, а не на тоа дали некој е во болница или некој да заврши фатално. Да ги почитуваме сите мерките и да се надеваме дека мерките што ги преземаме и да се надеваме дека ефектите ќе бидат позитивни, рече Хасани и порача да празнуваме безбедно, а тоа зависи од нас.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...