6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветСеверна Кореја соопшти дека сè уште нема случаи на коронавирус

Северна Кореја соопшти дека сè уште нема случаи на коронавирус

Северна Кореја и во последниот извештај до Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека нема случаи на зараза со COVID-19 и оти сè уште совршено успева да го спречи вирусот да влезе во земјата.

На почетокот на пандемијата пред повеќе од една година, изолираната држава ги опиша своите напори да спречи влегување на вирусот „како прашање на национално преживување“.

Пјонгјанг ги затвори границите, забрани доаѓање на туристи, а странските дипломати ја напуштија земјата. Северна Кореја продолжува строго да го ограничува прекуграничниот сообраќај и стави во карантин десетици илјади луѓе кои имале симптоми на заразата.

Пјонгјанг тврди дека не е регистриран ниту еден случај на COVID-19, за што постои големо сомневање со оглед на слабата здравствена инфраструктура и порозната граница со Кина.

Едвин Салвадор, претставник на Светската здравствена организација во Северна Кореја, информира дека земјата пријавила оти тестирала 23.121 лице за коронавирусот од почетокот на пандемијата до 1 април и оти сите резултати биле негативни.

Според Северна Кореја, 732 лица биле тестирани од 26 март до 1 април.

Официјални претставници на СЗО изјавија дека Северна Кореја повеќе не ја известува агенцијата на ОН за бројот на луѓе што ги става во карантин со сомнителни симптоми.

Северна Кореја вчера соопшти дека ќе ги прескокне Олимписките летни игри во Токио со цел да ги заштити спортистите од светската здравствена криза предизвикана од COVID-19.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...