22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Жан Митрев ми вети дека ќе ги намали цените за мал...

Филипче: Жан Митрев ми вети дека ќе ги намали цените за мал процент, а од Систина ми кажа дека не и се исплаќало да работи за пониска цена.

Пет лекари од „Систина“, двајца од „Ремедика“ и еден од „Жан Митрев“ ќе помагаат во лекувањето на пациенти кои се хоспитализирани низ ковид-центрите во Скопје.

Ова било договорорено на состанокот на министерот за здравство Венко Филипче со медицинските директори на трите приватни клиники. Филипче вели дека разговарале и за намалување на цената на лекување во приватните клиники, но тоа го прифатил само Жан Митрев, додека пак од Систина рекле дека немаат економска логика да го направат тоа.

„Втората тема на разговорот беа цените и иако апелирав тоа да се направи, бидејќи е криза, пандемија кое е специфично прашање насекаде во светот, д-р Жан Митрев изрази спремност и рече дека денеска ќе потврди дали ќе ги намали цените за одреден процент, а од „Систина“ јасно ни кажаа дека тоа не може да го направат бидејќи немало економска логика.

-Државата нема никаков механизам ниту во вонредна состојба?

Формално-правно немаме никаков механизам“.

изјави министерот за здравство, Венко Филипче.
Извор: ТВ21

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...