23.6 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Шилегов: Галиите се опасна работа, затоа мора веднаш да бидат отстранети, и...

Шилегов: Галиите се опасна работа, затоа мора веднаш да бидат отстранети, и згора на тоа не припаѓаат на нашата традиција, култура.

Translate (Eng):[gtranslate]

Добро е за нашите градови да соработуваат, но за жал, не успеавме да се сретнеме во периодот на пандемијата, вели градоначалникот на Скопје Петре Шилегов за грчкиот портал „Етнос.гр“ и додава дека испратил честитки до градоначалниците на Атина и Солун кога беа избрани пред две години, јави дописничката на МИА од Атина.

За „Етнос.гр“, скопскиот градоначалник говори и за галиите и ја објаснува одлуката за нивното отстранување.

-За мене приоритет е безбедноста на градот, бидејќи трите лажни галии се наоѓаат во реката и може да предизвикаат штета во градот поради можноста за излевање на водата. Но, освен опасен е и бескорисен проект што не му е потребен на центарот на градот. Не припаѓа на нашата традиција, култура и цивилизација, вели Шилегов.

РЕКЛАМА
- Реклами -