7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Жан Митрев ги намалува цените - Наместо 12 000 евра болните од...

Жан Митрев ги намалува цените – Наместо 12 000 евра болните од ковид ќе плаќаат по 6 000 евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Клиничката болница Жан Митрев ги намалува цените за лекување на пациенти заболени од Ковид. Наместо 12 000 евра пациентите ќе плаќаат само по 6 000 евра

„Согласно состанокот одржан со министерот за здравство Венко Филипче, а со цел да излеземе во пресрет на што поголем број граѓани во оваа тешка ситуација, би сакале да ве известиме дека почнувајќи од денеска 08.04.2021 година, Клиничката болница Жан Митрев одлучи да овозможи пакети за лекување ковид-19. Досега пациентите плаќаа 12.000 евра, а од сега, за пациенти кои ќе се лекуваат на полунинтензивна нега, лечење во треање до 10 дена ќе чини 6.000 евра. За пациентите на кои им е потребно интензивно лекување, односно се преземени во сериозна здравствена состојба од други институции каде биле претходно хоспитализирани, цената за максимум 10 дневно лекување ќе изнесува 8.000 евра. Една хемофилтрација претходно чинеше 4.000 евра, сега со намалување од 10 отсто ќе чини 3.600 евра. Оваа метода на лекување, се применува по согласност од страна на семејството на пациентот. Имајќи ги предвид можните сериозни постковид последици т.е можните компликации по прележана инфекција од вирусот, за сите пациенти кои се лекувале во нашиот ковид-центар одобруваме 50 отсто намалување на цената на услугите за МР на срце и КТ на белите дробови“, се вели во соопштението.

 

РЕКЛАМА

Таму е наведено и дека капацитетите на болницата во континуитет се полни и дека има листа на чекање.

- Реклами -