20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаУченикот Џастин Мемедов ја доби наградата за најдобар средношколец Ром

Ученикот Џастин Мемедов ја доби наградата за најдобар средношколец Ром

По повод Меѓународниот ден на Ромите , 8 Април, во Делчево доделени се наградите на најдобрите ученици Роми во Делчево за учебната 2020/21, а за најдобар средношколец Ром во Делчево е прогласен Џастин Мемедов, ученик во 4-3 клас гимназиско образование, во Средното општинско училиште „М.М Брицо“ со просек 4,73 и примерно поведение, Јавува Delcevo365.mk

За најдобри ученици Роми во основното образование, се прогласени Јасин Мемедов, ученик во 9 одделение во деветолетката „Ванчо Прке“ и Селина Бекирова ученичка во 6 одделение во деветолетката „Св.Климент Охридски“ .

Доделувајки им ги наградите, градоначалникот Трајковски им го честиташе празникот и успесите во образовниот процес и истакна дека овие парични награди на најдобрите ученици Роми во Делчево се традиционални и претставуваат мотивација на учениците да постигнуваат подобри резултати во образованието.

-Ценејќи дека соодветното образование е една од алките кои дава можност за конкурентност на пазарот на трудот и основа за понатамошен индивидуален професионален развој и со цел мотивација за постигнување подобри резултати во образованието кај ромската заедница, традиционално по повод Меѓународниот ден на Ромите, Општина Делчево ги наградува одличните ученици Роми во образовните институции. Верувам дека со успеси во образованието и натпревар во знаења може да се оствари посакуваната цел во животот , рече Трајковски.

По повод празникот Трајковски упати честитки и до ромската заедница од Делчево.

-Општина Делчево посветено работи за социјална кохезија, решавање на инфраструктурните проблеми во населбите каде што претежно живеат Роми, но и за инклузија на ромското население во сите сфери од општественото живеење, додаде Трајковски.

Наградените ученици од Општина Делчево добија парична награда која за средно образование изнесува 10.000 денари, додека за основното образование 5.000 денари.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО