22.8 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: Третиот е бран на вирусот е многу тежок Р0...

Венко Филипче: Третиот е бран на вирусот е многу тежок Р0 факторот е под 1, вирусот е непредвидлив и подмолен

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот Филипче нагласи дека справувањето со овој трет бран, кој е многу силен, е исклучително тешко, не само кај нас, туку насекаде во Европа.

“Утрово имав редовна координација со директорите на клиниките, ковид – центрите во Скопје. Деновиве е намален бројот на хоспитализации во болниците, но подготвени се дополнителни капацитети во болниците како во Скопје, така и низ државата, објави денеска на својот профил на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

Министерот Филипче нагласи дека справувањето со овој трет бран, кој е многу силен, е исклучително тешко, не само кај нас, туку насекаде во Европа.

РЕКЛАМА

„Според епидемиолошките анализи, Р0 факторот е паднат под 1 и се надеваме дека ќе остане така. Остануваме претпазливи, вирусот е непредвидлив и подмолен“, напиша Филипче.

 

- Реклами -