7.2 C
Ohrid
среда, декември 6, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Случајот за смртта на овчарот ќе го истражува и ДЗСИ, сакаме...

Филипче: Случајот за смртта на овчарот ќе го истражува и ДЗСИ, сакаме да видиме каде ни е грешката, за следно да нема вакви работи.

Битно е да се расчисти докрај што точно се случило и да научиме од ова што треба да направиме за другпат да не ни се случуваат вакви работи, рече министерот за здравство Венко Филипче за ненавремената помош и транспорт до болница на Златко Божиновски, овчар од Кратовско.

Во „Само интервју” на ТВ Канал 5 министерот рече дека лекарот што бил на терен и ја проценил ситуацијата, направил се што треба, го контактирал надлежниот директор на Здравствениот дом, но треба, рече, да се истражи останатиот дел каде затаила комнуникацијата меѓу институциите.

Посочи дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ) ќе истражи што точно се случило зашто, како што рече, има на располагање хеликопотери од полицијата и од војската.

– Нека заврши истрагата, зашто во оваа итна служба многу вложивме во минатиот период, и во опрема, и во луѓе, истакна Филипче.

Во однос на проблемите со недостиг на кадар и амбулантни возила на Итната медицинска помош, министерот посочи дека во финална фаза се согласности за нови вработувања и се работи интензивно повеќе од две-три години на зајакнуваање на оваа служба.

Рече дека во Скопје затекнале 12 возила, а сега има 24 и додаде дека со измена на Законот за здравствена заштита услов за специјализација на сите млади лекари со лиценца е да поминат шест месеци и за тоа да бидат платени. За да научат, рече, како се работи на терен – во Итната медицинска помош на вакциналните пунктови и во патронажните тимови. Лани биле ангажирани 150, а оваа година 80 се на располагање во здравствените домови за помош во сите овие сервиси.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Се огласија од партијата на убиецот Палчо: Изразуваме најдлабоко и најискрено сочуство за загубата на два човечки живота, младата Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

За прв пат, по три дена се огласија од политичката партија „Десна“ откако стана јасно дека нивниот претседател извршил две убиства. Од партијата велат...

Долгогодишни другарчиња: Шоферот на Палчо имал и фотографија со Велибор Манев !!!

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец со иницијали С Д...

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување, како што се шпекулираше туку била застрелана, соопшти...

Ова е уапсениот возач на Палчо: Откако бил уапсен детално ги кажал плановите на бегалецот – сам постирал слики на ФБ додека се возел...

Лицето С Д од Струмица татко на две деца е возачот кој го превезувал Љупчо Палевски Палчо осомничен за убиството на 14 годишната Вања,...