25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Филипче: Случајот за смртта на овчарот ќе го истражува и ДЗСИ, сакаме...

Филипче: Случајот за смртта на овчарот ќе го истражува и ДЗСИ, сакаме да видиме каде ни е грешката, за следно да нема вакви работи.

Translate (Eng):[gtranslate]

Битно е да се расчисти докрај што точно се случило и да научиме од ова што треба да направиме за другпат да не ни се случуваат вакви работи, рече министерот за здравство Венко Филипче за ненавремената помош и транспорт до болница на Златко Божиновски, овчар од Кратовско.

Во „Само интервју” на ТВ Канал 5 министерот рече дека лекарот што бил на терен и ја проценил ситуацијата, направил се што треба, го контактирал надлежниот директор на Здравствениот дом, но треба, рече, да се истражи останатиот дел каде затаила комнуникацијата меѓу институциите.

Посочи дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ) ќе истражи што точно се случило зашто, како што рече, има на располагање хеликопотери од полицијата и од војската.

РЕКЛАМА

– Нека заврши истрагата, зашто во оваа итна служба многу вложивме во минатиот период, и во опрема, и во луѓе, истакна Филипче.

Во однос на проблемите со недостиг на кадар и амбулантни возила на Итната медицинска помош, министерот посочи дека во финална фаза се согласности за нови вработувања и се работи интензивно повеќе од две-три години на зајакнуваање на оваа служба.

Рече дека во Скопје затекнале 12 возила, а сега има 24 и додаде дека со измена на Законот за здравствена заштита услов за специјализација на сите млади лекари со лиценца е да поминат шест месеци и за тоа да бидат платени. За да научат, рече, како се работи на терен – во Итната медицинска помош на вакциналните пунктови и во патронажните тимови. Лани биле ангажирани 150, а оваа година 80 се на располагање во здравствените домови за помош во сите овие сервиси.

- Реклами -