26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Малолетник по потекло од Македонија се заканувал дека ќе ја раснесе катедралата...

Малолетник по потекло од Македонија се заканувал дека ќе ја раснесе катедралата во Виена.

Translate (Eng):[gtranslate]

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми.

Малолетникот, бидејќи не добил одговор на „чат“ со канцеларот Себастијан Курц, се заканил дека денеска во 13 часот ќе изврши терористички напад врз виенската катедрала Стефандом.

Откако беше утврден идентитетот на лицето кое упатило закани до канцеларот, специјалци го лоцирале и уапсиле заканувачот.

РЕКЛАМА

Малолетникот досега не и бил познат на полицијата по ниту една основа, а полициските службеници во моментов проверуваат дали неговата закана е поврзана со исламски тероризам.

По апсењето заканувачот изјавил дека немал намера да ја изврши својата закана и дека наводно станува збор за „шега“.

фото:BBC

- Реклами -