11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаВело Маркоски: Венkо Филипче ти е како приказната со немесениот зелник.

Вело Маркоски: Венkо Филипче ти е како приказната со немесениот зелник.

Тој во изјава за „Фокус“ остро го искритикува министерот и порача деkа тој е директно одговорен за смртта на неколку стотини граѓани.

-Човекот кој не успеа да купи ниедна вакцина, кој поради не вакцинирањето во јануари/февруари како што направија најголемиот број на држави во Европа и сите во соседството е дирекно одговорен за смрт на неколку стотини луѓе, кој само пред две недели со неговиот тим јавно пушти теза дека брза кучка слепи кучиња раѓа (алудирајќи дека намерно не се набавуваат вакцини за да ги видиме искуствата од други земји), министер кој изјави дека прележувањето на КОВИД -19 не дава антитела… е најголемата анти пропаганда на вакцинацијата.

Не купил ниедна вакцина ама бара анти ваксери како во приказната со немесениот зелник. (мајката му удира шамар на детето кое ќе скршело големо парче од зелникот кој ќе го меси). Министер кој пред 10 дена тврдеше дека нема потреба од никакви мерки бидејќи вирусот е премногу проширен а и кај да е за 6-8 недели ќе се повлече, а после по одложувањето на пописот го прави спротивното, ја стави целата наука во служба на политиката, и само поради закаснување на истиве мерки (за кои тврди дека дале намалување на број на заразени и умрени), признава дека можеле да се спасат стотици животи. Ако пред само еден месец донел вакви (или построги мерки) ќе се намалел бројот на заболени и умрени, вели Марковски.

повеќе

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...