4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветВо Словенија се укинува полицискиот час и повторно се отвораат училиштата

Во Словенија се укинува полицискиот час и повторно се отвораат училиштата

Во Словенија денеска се олеснуваат мерките, се укинува полицискиот час и повторно се отвораат училиштата.

Во основните училишта повторно ќе почне наставата, додека во средните ќе биде воведен алтернативен модел според кој групите на средношколци кои доаѓаат во училиштата ќе се менуваат еднаш неделно со оние кои наставата ја слушале од дома.

На факултетите и понатаму ќе важи построг режим за одржување на наставата со помали групи од најмногу 10 студенти, на кои ќе им биде дозволено да доаѓаат на факултетите заради вежби или испити, пренесува СТА.

Повторно ќе бидат отворени продавниците и културните институции, на ски центрите исто така ќе им биде дозволена работа, а се укинува забраната за спортски активности во кои не се вклучени повеќе од 10 луѓе.

Носењето на заштитни маски во затворен простор и понатаму е задолжително, но се укинува носењето на маски на отворен простор.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...