Турција е завеана, вакви снежни врнежи немало 70 години

Турција e затрупана со снег.

 

Вакви обилни снежни врнежи немало во  последните 70 години. „Туркиш ерлајнс“ вчера најави откажување на 36 редовни летови до и од аеродромот во Истанбул и 31 редовен лет до и од меѓународниот аеродром „Сабиха Ѓокчен“ во Истанбул поради лошите временски услови.

Во Истанбул снежните врнежи се очекува да продолжат и до средината на неделата. Е-скутерите се забранети за сообраќај, додека куририте со мотоцикли, кои играат клучна улога во испораката на храна и основните предмети за време на лошите временски услови,  добија забрана за сообраќај. Два дена се затворени и универзитетите. Инвалидите и бремените државни службеници се пуштени на административно отсуство во градот.

фото АА јавува Фактор

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here