7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Адвокатот кој го води случајот на претепаното дете во кочанско, за Точка:...

Адвокатот кој го води случајот на претепаното дете во кочанско, за Точка: „Никој нема право да се изживува врз дете, уште помалку да го снима и објавува“

Translate (Eng):[gtranslate]

13-годишно дете (Д.А.) од Скопје, беше жртва на брутално физичко насилство од страна на жителите на кочанската населба „Трајаново трло“ .

Овој немил настан се случил на 11-ти април, околу 20 часот. За жал, во медиумите не се објави видеото кое кружеше на социјалните мрежи, а во кое се гледа како 13-годишното дете е малтретирано од поголема група на луѓе.

Имено, адвокатот Срџан Амет, кој го води случајот на претепаното дете во кочанско, за ТОЧКА открива детали од громорозниот чин.

РЕКЛАМА

„Се работи за детенце од дисфункционално семејство, со законски застапник од центарот за социјална работа“, вели Амет за Точка и додава дека детето сега живее во згрижувачко семејство.

Во текот на денешниот ден биле извршени службени разговори со инспектор за малолетници во присуство на адвокатот Срџан Амет и претставници од центарот за социјална работа.

За повеќе детали кликнете на ТОЧКА

фото -точка

- Реклами -