25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија ''Исто како нашите за Велигден''-ИВЗ ќе подели 4000 пакети храна на верниците...

”Исто како нашите за Велигден”-ИВЗ ќе подели 4000 пакети храна на верниците по повод месецот Рамазан

Translate (Eng):[gtranslate]

4000 пакети со храна ИВЗ ќе подели во знак на солидарност кон оние кои немаат по повод месецот Рамазан.

ИВЗ и организацијата Хилал со помош на турска фондација ќе поделат 80 тони храна на ранливи семејства. Ова е една од активностите кои ИВЗ ги презема за време на месецот Рамазан.

 

РЕКЛАМА

Поглаварот на ИВЗ порача дека пакетите ќе бидат најпрво доставени во скопското муфтивство а потоа и во сите други низ земјава.

– Ова е месец на солидарност, кога постиме овие денови чувствуваме што значи да немаш, што значи сиромаштија, да бидеш гладен. Постот кај човекот создава чувство за човекот. Затоа ИВЗ освен разните активности за време на овој месец за да се формира убав амбиент за сите верници посебно внимание посветува на солидарноста спрема другите луѓе. Оваа вонредна состојба пиради пандемијата создаде и економски проблеми посебно е ризична состојбата на оние кои навистина немаат. ИВЗ со својата хуманитарна организација Хилал припреми проект за поделба на разна помош во соработка со фондација од Турција, 80 тони храна за разни фамилии, 4000 пакети. Апелирам верниците да продолжат со врвна дисциплина со почитување на мерките да дадеме уште поголем придонес во надминување на оваа здравствена криза, изјави Шахир Фетаху.

Пишува Сител.Тв

- Реклами -