6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонија1051 Албанец добил бугарски пасош минатата година

1051 Албанец добил бугарски пасош минатата година

За една година – од ланскиот март до сега, 1.051 Албанец станале бугарски државјани. Ова стана јасно на состанокот на комисијата за Бугарите во странство во средата. Во Министерството за правда има над 20.000 досиеја за бугарско државјанство, каде што продолжува постапката за доделување државјанство, изјави Борјана Златинова, вршител на должноста началник на соодветната управа, цитирана од прес-службата на Демократска Бугарија. Од март минатата година има 1.319 досиеја од Албанија.

Како што неодамна напиша „Сега“, Албанците се во топ 3 од оние кои добиле бугарско државјанство во 2021 година. За цела минатата година 15.171 лице се стекнале со државјанство врз основа на бугарско потекло, родител бугарски државјанин, општа натурализација. Од нив 7696 се од Северна Македонија. Следат оние од Украина – 1547 година и Албанија – 1269 година.

Александар Јорданов, експерт од Агенцијата за Бугарите во странство, пред комисијата изјави дека апликантите за државјанство од Македонија имаат најсериозни потешкотии во презентирањето на документи со бугарско потекло.

До обвинителството се испратени 157 прекршувања на процедурите за доделување бугарско државјанство. Еден од случаите се однесува на измама за целото семејство. Ова пред собраниската комисија го соопшти генералниот секретар на Извршната агенција за Бугарите во странство Димитар Костов.

Прекршувањата датираат од поранешното раководство на министерството, кога тоа беше државна агенција. Но, Костов рече дека и сега вработените во извршната агенција, која веќе е под капата на МНР, немаат надлежност и капацитет да утврдат дали некој документ е фалсификуван. Новото раководство, со кое владееше од декември минатата година, исто така истражува нови случаи, но има досиеја во постапка од 2000 година.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...