9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаМатематиката никогаш не лаже – Амир Дестанов, дете од улица кое стигна...

Математиката никогаш не лаже – Амир Дестанов, дете од улица кое стигна до награда на натпреварот „Кенгур 2022“

За Амир Дестанов, кој на натпреварот „Кенгур 2022“, го освои трето место математиката ги отвори портите за едно сосема ново поглавје во неговиот живот, објави Телма во нивната сторија.

Суровото детство на улица и неизвесноста која демне на секој чекор со помош на активностите во „Дневниот центар за деца на улица“ веќе се минато. Секој ден вежба по неколку часа задачи. Вели дека уште како мал го интересирала математика, но клучна улога имале наставниците кои со својот пристап умееле неговиот сон да стане реалност.

„Наставникот Филип, тој е од Дневен центар со него научив математика најмногу. Станав толку популарен. Со него повторував задачи, дополнителни часови, со него бев секојдневно во Дневен центар. Кога се вратив во училиште секој ден седеше со мене и не стануваше. Но, и наставничките во училиште, имав навистина добри наставнички“, вели Амир Дестанов.

 

Целата сторија на ТЕЛМА

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...