-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаНа Џафери му пукна филмот: Јас не водам кладилница, држава водам а...

На Џафери му пукна филмот: Јас не водам кладилница, држава водам а за што ве плаќаме вас пратениците?!!

Вечерва атмосферата во Собранието е тензична откако координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека неговата пратеничка група нема да учествува на 32. седница и побара да почне расправата по 36. седница и да бидат донесени мерките.

– За да ја скратиме оваа работа драмолетка, немате кворум тоа е факт. Слабо ви е мнозинство и тоа е факт, не се сите пратеници тоа е факт. За да скратиме овие драмолетки. Ве молиме, констатирајте дека немате кворум за 32-рата седница, ставете ја седницата 36 да ги изгласаме законите. Џабе тропате, граѓаните ви тропаат, ги чекаат парите, дајте да ги гласаме. Ве молиме еден месец. Ајде закажете ја 36. седница, рече Мицевски.

На ова Талат Џафери збесна и жестоко му одговори.

– Јас тука зборувам за процедура, не за желба. Одбивавте да бидете во собранието на двапати. Имаме изолирани пратеници. Од 25 март до сега не одржавте комисија за финансирање и буџет и тука мене ми зборувате дека јас го кочам донесувањето на мерките. Тоа е срамота. Што мислите вие, дека јас јадам слама тука. Не водам кладилница, државна институција водам. Вие поднесовте 2 000 амандмани за законот за државјанство. Ако сакам и три часа ќе зборувам, три месеци ме тупите тука. Цел ден ми тупите со медиумите, изјави Џафери.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...