24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија На Џафери му пукна филмот: Јас не водам кладилница, држава водам а...

На Џафери му пукна филмот: Јас не водам кладилница, држава водам а за што ве плаќаме вас пратениците?!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Вечерва атмосферата во Собранието е тензична откако координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека неговата пратеничка група нема да учествува на 32. седница и побара да почне расправата по 36. седница и да бидат донесени мерките.

– За да ја скратиме оваа работа драмолетка, немате кворум тоа е факт. Слабо ви е мнозинство и тоа е факт, не се сите пратеници тоа е факт. За да скратиме овие драмолетки. Ве молиме, констатирајте дека немате кворум за 32-рата седница, ставете ја седницата 36 да ги изгласаме законите. Џабе тропате, граѓаните ви тропаат, ги чекаат парите, дајте да ги гласаме. Ве молиме еден месец. Ајде закажете ја 36. седница, рече Мицевски.

На ова Талат Џафери збесна и жестоко му одговори.

РЕКЛАМА

– Јас тука зборувам за процедура, не за желба. Одбивавте да бидете во собранието на двапати. Имаме изолирани пратеници. Од 25 март до сега не одржавте комисија за финансирање и буџет и тука мене ми зборувате дека јас го кочам донесувањето на мерките. Тоа е срамота. Што мислите вие, дека јас јадам слама тука. Не водам кладилница, државна институција водам. Вие поднесовте 2 000 амандмани за законот за државјанство. Ако сакам и три часа ќе зборувам, три месеци ме тупите тука. Цел ден ми тупите со медиумите, изјави Џафери.

- Реклами -