4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветДендијас и Чавушоглу наместо да се помират се испокараа на прес конференција

Дендијас и Чавушоглу наместо да се помират се испокараа на прес конференција

Грчките и турските министри за надворешни работи, Никос Дендијас и Мевлут Чавушоглу, имаа вербален конфликт на прес-конференцијата во Анкара, бидејќи не се согласија за повеќе билатерални прашања. Чавушоглу и Дендијас пред камерите изнесоа спротивставени ставови за поморските граници, мигрантите и третманот на малцинствата.

Грчкиот министер е во Турција за да почне дијалог за решавање на билатералните спорови.

„Ако изнесувате толку тешки обвинувања против мојата земја и мојот народ, јас сум должен да одговорам“, рече Чавушоглу, видно незадоволен од изјавите на својот грчки колега.Дендијас особено ги критикуваше активностите на Турција во Егејско Море и источниот дел на Средоземно Море, како и примената на Турција на договорот со ЕУ за мигрантите.„Позицијата на Грција е јасна и вие не ја слушате првпат. Турција ги крши меѓународното право и поморската конвенција во Егејско Море и источниот дел на Средоземно Море, како и суверените права на Грција, бидејќи спроведе 400 лета над грчкото тло“, рече Дендијас.

Чавушоглу возврати дека Анкара во Средоземно Море ги штити интересите на Турција и на кипарските Турци, додека за договорот рече дека Турција „пристојно“ го спроведува.

Турскиот министер неколку пати повтори дека она што Дендијас го зборува е „неприфатливо“.

Грција и Турција, кои со години имаат деликатни односи, се расправаат околу разграничувањето на зоната за експлоатација на гас во источен Медитеран.

Односите беа затегнати и од меѓусебното незадоволство од третманот на муслиманските малцинства во Грција и православните малцинства во Турција.

Фото ЕПА

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...