22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПочина Васичот најталентираниот ТАТУ мајстор од Битола

Почина Васичот најталентираниот ТАТУ мајстор од Битола

На 36-годишна возрат ненадејно почина Васко Војнески-Васичот, битолчанец со Даунов синдром кој имаше талент на вистински тату мајстор објавува сакамдакажам.мк . Иако немаше можност да работи со вистинска опрема за тетовирање, тоа не го спречуваше секојдневно да црта по неколку тетоважи на хартија. Многумина битолчани, познавајќи ја неговата умешност, дозволуваа со мастило и маркери да им исцрта тетоважи на рацете.

Инспирацијата за тетоважите ја наоѓаше во рап музиката.

„Децата на негова возраст не го отфрлаа, туку го прифатија и земаа во нивно друштво. Живееме на Широк Сокак и тој порасна на главната битолска улица. Другарите слушаа рап музика и тој почна да го слуша тоа. Открив дека со секоја песна што ќе ја слушнеше на својот таблет, бидејќи знаеше самостојно да користи Интернет, произлегуваше по некој цртеж. Песната кај него предизвикуваше емоции и тој неа ја преточуваше во цртеж. Емоциите не ги изразуваше само преку формите, туку и преку боите. Светло сино кога беше мирен и расположен, црвено кога имаше копнеж, мотивација, црна кога мелодијата беше тажна“, рече мајка му Нада Војнеска во текст што САКАМДАКАЖАМ.МК го објави пред две години.

Текст и фотографија сдк.мк Целосната сторија во сакамдакажам.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...