17.4 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Свет Права домаќинка: Австралијанка додека чистела со правосмукалка вшмукала и змија отровница.

Права домаќинка: Австралијанка додека чистела со правосмукалка вшмукала и змија отровница.

Translate (Eng):[gtranslate]

Една Австралијка успеала во правосмукалката да усиса отровна змија додека ја средувала куќата, поради што морала да повика експерти за да ја ослободат.

Утврдено е дека станува збор за црна змија со црвен стомак.

“Треба да бидете обучени и да имате лиценца за легално да ја завршите оваа работа во Австралија. Змијата можеше да биде повредена, убиена или заробена. За среќа, успеавме да го отвориме капакот на време и да ја ставиме во торбата за да ја преместиме на друга локација “, рече ловецот на змии Брендан Вест.

РЕКЛАМА

Овој вид е специфичен за Австралија и живее во шуми и мочуришта. Сепак, не е невообичаено да талка во поурбани области. Во должина може да достигне нешто повеќе од еден метар, а во горниот дел има сјајни црни и светло-црвени или портокалови делови, додека стомакот се карактеризира со посветли розови тонови.

Иако нејзиниот отров може да доведе до сериозни болести, нема пријавено смртни случаи.

 

- Реклами -