-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаСветПрава домаќинка: Австралијанка додека чистела со правосмукалка вшмукала и змија отровница.

Права домаќинка: Австралијанка додека чистела со правосмукалка вшмукала и змија отровница.

Една Австралијка успеала во правосмукалката да усиса отровна змија додека ја средувала куќата, поради што морала да повика експерти за да ја ослободат.

Утврдено е дека станува збор за црна змија со црвен стомак.

“Треба да бидете обучени и да имате лиценца за легално да ја завршите оваа работа во Австралија. Змијата можеше да биде повредена, убиена или заробена. За среќа, успеавме да го отвориме капакот на време и да ја ставиме во торбата за да ја преместиме на друга локација “, рече ловецот на змии Брендан Вест.

Овој вид е специфичен за Австралија и живее во шуми и мочуришта. Сепак, не е невообичаено да талка во поурбани области. Во должина може да достигне нешто повеќе од еден метар, а во горниот дел има сјајни црни и светло-црвени или портокалови делови, додека стомакот се карактеризира со посветли розови тонови.

Иако нејзиниот отров може да доведе до сериозни болести, нема пријавено смртни случаи.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...