22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаОџата Зекирија Бајрами во „Клик Плус“ објаснува кога се дава зекат

Оџата Зекирија Бајрами во „Клик Плус“ објаснува кога се дава зекат

Оџата Зекирија Бајрами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 објасни кога се дава зекат.

Тој вели дека според Исламот има две форми.

„Едната е обврзувачка – зекат кој се дава од богатството секоја година, 2.5% од богатството кое го имате во текот на годината. Станува збор за тие кои имаат, Исламот не ги обврзува тие кои немаат. Зекатот се дава на крајот на годината, а муслиманите по обичај го даваат за Рамазан. Се дава од тоа што поседувале минатата година, во текот на годината колку добивал и на крајот од капиталот кој го има дава 2.5%“, посочува Бајрами.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...