15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПетнаесетдневен притвор за лицата од Струга кои силуваа малолетно девојче

Петнаесетдневен притвор за лицата од Струга кои силуваа малолетно девојче

15 дена мерка притвор одреди судот за силувачите од Струга кои во неколку наврати сексуално злоставиле 13 годишно девојче од струшко.Осомничени се тројца,од кои двајца повозрасни и еден малолетник во време кога го извршил делото.

,,Има решение од судија од претходна постапка со кое што е определен притвор од 15 дена за сите тројца осомничени.Во тек е рокот за жалби од 48 часа.Во моментов се одлучува за жалбите,едната е веќе усвоена од обвинителот и преиначена е на 30 дена притвор за еден од осомничените.”- велат од Основен суд Струга.

Од обвинителството велат предметот се уште е во фаза на истражна постапка.

,,Предметот е во фаза на истражна постапка против двајца полнолетни осомничени, додека за едно дете во судир со законот е поднесено барање за поведување подготвителна постапка пред судијата за деца во Основниот суд во Струга. Обвинителството за сите три лица поднесе предлог за определување мерка притвор. Предлогот на обвинителството е прифатен и на лицата им е определен притвор. ” – информираат од Обвинителството.

Според досегашните обезбедени докази малолетното девојче во неколку наврати сексуално било злоставувано од двајцата повозрасни луѓе на 56 и 68 годишна возраст и еден тинејџер во текот на 2018 и 2019 година.

Тројцата осомничени се товарат за силување, прикажување порнографски материјал на дете и задоволување на полови страсти пред друг.

Адријана Митевска

24 Вести

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...