26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија На полигонот Криволак се гради писта за беспилотни летала

На полигонот Криволак се гради писта за беспилотни летала

Translate (Eng):[gtranslate]

Монтажна болница за ковид случаите со 70 кревети, патишта во должина од 33 км, полетно -слетна писта за беспилотни летала се градат на Армискиот полигон Криволак. Тоа е подготовка за големата воена вежба „Одлучен удар 21“која треба да започне на 17-ти мај. На неа најавено е учество на околу 1,5 илјади војници од САД, Бугарија, Грција и Македонија.

Денес во посета и убив на работите беа министерката за одбрана Радмила Шеќеринска и амбасадорката на САД во Скопје Кејт Брнз.

„Од Криволак создаваме полигон, кој нема да има само регионална вредност, туку и за Алијансата. Сите овие активности кои тука се случуваат се резултат на сојузничката работа, на македонски војници и офицери и на американските инженерци. Ова се ресурси за секоја следна вежба, размислуваме долгорочно. Овој полигон ќе донесе резултати и за локалната економија но и за нашата држава како најнов член на Алијансата“ – кажа министерката Шеќеринска.

РЕКЛАМА
- Реклами -