16.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Во вторник започнува вакцинацијата во Регионалниот вакцинален центар во Охрид

Во вторник започнува вакцинацијата во Регионалниот вакцинален центар во Охрид

Translate (Eng):[gtranslate]

Регионалниот вакцинален центар во Охрид ,денес со добивањето на фрижидерите за складирање и оддрување на вакцините комплетно е спремен да започне со работа.Во понеделник во регионлниот вакцинален центар во Охрид ќe пристигнат и вакцините од Министерството за здравство на РСМ , а во вторник започнува процесот на имунизација на анселението од 6 општини кој ќе ги опслужува Регионалниот вакцинален центар во Охрид.

Медицинските екипи, административците како и севкупната логистика потреба за работа на Регионалниот вакцинален центар во Охрид во изминатите два дена имаа интензивни обуки од страна на преставници на министерството за здравство.

Регионалниот вакцинален центар во Охрид беше првиот вакцинален центар спремен комплетно уште пред 6 дена .

РЕКЛАМА
- Реклами -