23.6 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Поимотните Македонци купуваат имоти на море, најчесто во соседните земји Грција и...

Поимотните Македонци купуваат имоти на море, најчесто во соседните земји Грција и Албанија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Ги користат за свои потреби, за одмор, да имаат каде да престојуваат доколку почнале бизнис во соседството или пак ги издаваат. Од Агенцијата за недвижности „Импулс“ од Скопје велат дека граѓаните  најчесто купуваат станови на Халкидики, или во Саранда објавува Фактор.

„За Црно Море нема интерес, иако порано имаше пред 10 или 15 години, но сега работите се сменија, не од политички, туку од други причини“, велат од оваа агенција.И во Струмица има интерес за купување на недвижен имот надвор од границите на Македонија.„Граѓаните прашуваат, но не ги знаат процедурите за купување имот во друга земја. Интерес има за првиот крак и Солун во Грција. Оние струмичани кои се поимотни, купуваат имоти до 70 или 80 квадрати“, објаснуваат од Скај Хом Недвижности од Струмица.

Во Куманово, оние кои работат во Швајцарија, освен во родниот град купуваат имоти во Албанија, а другите кои работеле на Блискиот Исток купуваат мали станови во Грција. Дел од луѓето кои биле повредени додека работеле на Блискиот Исток, и добиле отштета, парите ги вложуваат во недвижен имот. Обично се тоа станови до 50 квадрати. Од агенцијата за недвижности „Експерт недвижности“ од Куманово велат дека во соседна Албанија цените на становите не се зголемени.  Дури може да се случи во одредени места во Албанија да се најде поевтин стан отколку во Куманово.

РЕКЛАМА

Автор Сања Атанасовска , целиот текст прочитајте го во Фактор

- Реклами -