22.8 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Нови предлог мерки-Од Среда полицискиот да биде од 23ч до 5 наутро

Нови предлог мерки-Од Среда полицискиот да биде од 23ч до 5 наутро

Translate (Eng):[gtranslate]

Кризниот штаб излезе со нови предлози во однос на рестритивните заштитни мерки против ковид-19. Со нив, се предложува полицискиот час да започне од 23 часот, додека угостителските објекти би работеле до 22.30 часот.

Полицискиот час да трае до 5.00 часот следното утро.

Во однос на угостителските објекти, продолжува препораката за работа само на летните тераси, со почитување на препораките за оддалеченост меѓу масите, најмногу четири лица на една маса и на секоја да има средство за дезинфекција.

РЕКЛАМА

Наведените предлог-мерки на Министерството за здравство ќе се разгледуваат на следната владина седница и доколку се усвојат, би биле со важност од 5 мај 2021 година  (среда).

- Реклами -