15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаНови предлог мерки-Од Среда полицискиот да биде од 23ч до 5 наутро

Нови предлог мерки-Од Среда полицискиот да биде од 23ч до 5 наутро

Кризниот штаб излезе со нови предлози во однос на рестритивните заштитни мерки против ковид-19. Со нив, се предложува полицискиот час да започне од 23 часот, додека угостителските објекти би работеле до 22.30 часот.

Полицискиот час да трае до 5.00 часот следното утро.

Во однос на угостителските објекти, продолжува препораката за работа само на летните тераси, со почитување на препораките за оддалеченост меѓу масите, најмногу четири лица на една маса и на секоја да има средство за дезинфекција.

Наведените предлог-мерки на Министерството за здравство ќе се разгледуваат на следната владина седница и доколку се усвојат, би биле со важност од 5 мај 2021 година  (среда).

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...