19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија И оваа година за Велигден на Ненад му се појавил крстот на...

И оваа година за Велигден на Ненад му се појавил крстот на неговото чело, тој кажува дека кај него доаѓаат и муслимани за да ги лечи.

Translate (Eng):[gtranslate]

Ненад Пауновиќ (35) од Панчево, кој имаше голема рана на челото во форма на крст на големите христијански празници, Божиќ и Велигден.

Раните се појавуваат сами по себе, односно не им претходи никаква специфична повреда.

– Се започна за Велигден оваа година. Инаку ми се случува 3 пати годишно и раната трае 7 дена. Прво, имам неверојатна болка по целото тело и тешко е но морам да направам сè.

РЕКЛАМА

Првпат ми се случи пред 11 години кога го крстив кумот, а потоа свештеникот ме поли со свето масло на челото и тогаш започна сè.

Отидов на лекар за да видам дали сум алергичен можеби, ги направив сите тестови, но тоа не беше алергија.

Помеѓу оние 3 пати годишно кога тоа ќе ми се случи, нема ништо на моето чело. Кога сето ова излезе во јавноста, пред една година, отидов на сите можни анализи и тие не најдоа објаснување.

Таа крв на челото нема еритроцити и слично а мириса убаво..

Свештениците имаат поделени мислења за тоа и не добив никаков одговор. Никогаш не одев во црква се додека не ми се случи тоа. Пред 4 години, работите почнаа да ми се појавуваат во соништата, во моите соништа се појавија луѓе кои ми кажуваа што да правам.

Некои го нарекуваат егз-орцизам, бидејќи ми падна на сон на која личност треба да и ја читам молитвата. Разговарав и со католици, тие сакаа да ја сменам верата и да станам светец. Но, не сакав затоа што сум православен. Препознавам дека некое лице има духовни проблеми кога ќе го погледнам во очи.

Сето тоа е малку тешко за семејството затоа што многу луѓе минуваат низ мојата куќа, но тие ме поддржуваат. Најтешки се ситуациите со деца, ми се случило деца од 3,4 години да сакаат да се самоуб-ијат.

Кога родителите на тие деца оделе во црква, свештениците рекле дека си играат со ѓав-олот. И тоа дете ми рече дека „човекот во плакарот“ му рекол да го стори тоа.

Никогаш не сум наплатил никого за мојата помош, луѓето ме даруваат со кафе или пијалоци, но јас од никого не земав динар. Една девојка од Амазон, муслимани, католици, исто така дојде кај мене. – рече Ненад.

Причините за стигмите биле предмет на многу дебати. Некои тврдат дека се чудесни, додека други мислат дека се измами или дека има медицинско објаснување.

- Реклами -