19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Екс-ју производите во Германија, но сопственикот на маркетот ги помешал малку брзините...

Екс-ју производите во Германија, но сопственикот на маркетот ги помешал малку брзините…

Translate (Eng):[gtranslate]

СФРЈ ја нема веќе три децении, меѓутоа изгледа уште е добра за туризам, а и за тровија. Во Германија, на пример, има се’ повеќе специјализирани продавници или само штандови со производи од земјите што произлегоа од Јуославија.

Ги отвораат и гастарбајтери од екс-југословенските простори, но и Германци, па и некои други.

Така, еден Турчин во Хамбург отвори маркет со поделени рафтови за замјите од кои се увезува стока. Еден од поголемите рафтови го именувал „Екс Југославија“, а на него многу производи од Србија, Македонија, Хрватска, Словенија, БиХ… Ги има и државните знамиња, иако, Турчинот, „малку“ испогрешил – нема едно од некогашните реублики, но го има албанското.

РЕКЛАМА
- Реклами -