11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветНа просјак му понудија работа наместо пари, ги одби без око да...

На просјак му понудија работа наместо пари, ги одби без око да му трепне. (Видео)

Среќата некогаш знае да им се насмевме дури и на оние кои просат за да преживеат по улиците. Но некогаш сами си бегаме од неа. Токму такво необично видео ни доаѓа од улиците на Мексико.

Еден човек кој проси му пријде пришол на возач на улицат кој беше паркиран и го замоли да му даде пари да купи нешто да јаде.

Возачот му рече дека во моментот нема пари, но дека е сопственик на фарма и му понуди да работи за него како земјоделец.

Сепак, човекот ја одби работата затоа што, како што вели, „не сака да работи“.

– Не можам. Не ми се допаѓа тоа, не сакам да работам – рече тој.

Кога возачот го праша дали повеќе сака да проси отколку да заработува, тој одговори потврдно.

– Не сакам работа. Луѓето секогаш ми даваат пари да јадам – ​​рече, меѓу другото, човекот кој го изнервираа и разочара потенцијалниот работодавец.
Пишува Вечер.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...