27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија НУК: До кога рестораните ќе бидат „глуви“ без музика?

НУК: До кога рестораните ќе бидат „глуви“ без музика?

Translate (Eng):[gtranslate]

Угостителите бараат укинување на ограничувањето на работното време, на маса да
можат да седат повеќе од 4 лица и да има жива музика.
„Дел од угостителските објекти традиционално имаат групи кои вршат анимација на
гостите, од кои објектот зависи. Тоа што во моментов е ускратено правото на
музичарите, не е проблем само загуба што ја трпат музичарите, туку проблем е што
губат и угостителските објекти“, изјави претседателот на Независната угостителска
комора (НУК), Здравко Јосифовски.
Тој, како што пренесува „Вечер“, смета дека е голема неправда доколку Владата или
било кој министер мисли дека со одлука ќе се додели финансиска помош само на
едни, а другите ќе бидеме набљудувачи и ќе гледаме како тие пари ги насочуваат
за друга употреба.

РЕКЛАМА
- Реклами -