15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинад-р Пановски -Сè што е на отворено не е опасно, а треба...

д-р Пановски -Сè што е на отворено не е опасно, а треба да се внимава во затворен простор

Микробиологот Никола Пановски смета дека граѓаните стекнаа колективен имунитет поради природното заразување.

Со оглед на тоа што мерките беа доцна донесени, многу голем дел од населението доби контакт со заразата, некој го поминаа без симптоми некои не знаеја дека го имаа..и некои завршија во болница. Според сите проценки околу 60 проценти ја имаат прележано заразата и повеќето по природен пат, и за жал доста скапо го плативме тој природен имунитет имајќи ги предвид жрт*ите и пост ко*ид синдромите – вели професорот Пановски, за Алфа.

Тој вели се што е на отворено не е опасно.

Ако се исклучиво на отворен простор да, меѓутоа ако се во затворено не. Треба да се внимава кога ќе влегувате во тоалетите и кај што се собираат во затворен простор таму може да се шири болеста. Меѓутоа сепак впечатокот е дека заразата нема да се шири толку како претходно. Добар дел од населението, веќе е имуно. Но и топлото време има влијание за намалување на бројките – вели Пановски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...