27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: На Бојко Борисов му кажав, или сме од Мајмуните настанати, или...

Заев: На Бојко Борисов му кажав, или сме од Мајмуните настанати, или од Адам и од Ева..

Премиерот Зоран Заев во гостувањето на Утрински брифинг објави детаљ од разговорите со поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов кој се однесува на обидите од бугарска страна да се негира македонскиот идентитет, историја и јазик.

-Проблемот со Бугарија е смешен. Викам аман бе, браќа бевме до сега. Излегува дека не ни признавате македонски идентитет, јазикот. А реакцијата оттаму пред нас и пред новинарите е викаат не не, ние реалноста ви ја признаваме, ама дај да видиме корењата. Со Бојко кога сум разговарал, говоревме за тоа. И тој е православен христијанин и јас сум православен христијанин и праша како ние тоа го сфаќаме околу корењата, а многу е едноставно за сфаќање. Во науката сите сме од мајмуните. По религијата сите сме од Адам и од Ева. Е како тоа од цел свет само Македонците од Бугарите потекнуваат или Бугарите од Македонците. Значи или сме од мајмуните или од Адам и од Ева. Затоа има историско образовна комисија која треба да ги разработи сите можни аспекти. На крајот го фаќаш ликот, како што до сега обработивме пет лика и гледаш како одма не прави попријатели, рече Заев утрово на Брифингот со Сашо Орданоски.
слободен печат

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...