14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Забава „Змејските кокошки“ се едни од најчудните и најскапите во светот, едно јајце...

„Змејските кокошки“ се едни од најчудните и најскапите во светот, едно јајце од овие кокошки чини 8 долари. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Донг тао пилињата се едни од најскапите во светот. Поради своите невообичаени нозе се нарекуваат „змејски кокошки“. Тие живеат само во една област во Виетнам.

Се вели дека нивното месо е највкусното пилешко месо, а во минатото се сервирале само на кралските семејства. Несат само 60 јајца во текот на годината, а едно јајце чини околу 8 долари.

Мажјакот може да достигне дури и 6 кг.

РЕКЛАМА

Пар „змејски кокошки“ може да достигне цена и од 2.500 долари.

Во видеото погледнете како изгледаат овие чудни кокошки.

артотим

- Реклами -