18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаЗабава„Змејските кокошки“ се едни од најчудните и најскапите во светот, едно јајце...

„Змејските кокошки“ се едни од најчудните и најскапите во светот, едно јајце од овие кокошки чини 8 долари. (Видео)

Донг тао пилињата се едни од најскапите во светот. Поради своите невообичаени нозе се нарекуваат „змејски кокошки“. Тие живеат само во една област во Виетнам.

Се вели дека нивното месо е највкусното пилешко месо, а во минатото се сервирале само на кралските семејства. Несат само 60 јајца во текот на годината, а едно јајце чини околу 8 долари.

Мажјакот може да достигне дури и 6 кг.

Пар „змејски кокошки“ може да достигне цена и од 2.500 долари.

Во видеото погледнете како изгледаат овие чудни кокошки.

артотим

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...